wtorek, 13 czerwca 2017

Synagoga przed i po remoncie

Synagoga pod Białym Bocianem to jedyna wrocławska synagoga, która przetrwała II wojnę światową. W swojej historii przeszła wiele. Miała swoje lepsze i gorsze momenty ale jej los odmienił się w połowie lat 90. Rozpoczęto wówczas remont synagogi. Pomysłodawcami wskrzeszenia budynku były 3 osoby: Stanisław Rybarczyk, założyciel Chóru Synagogi pod Białym Bocianem, Jerzy Kichler - ówczesny przewodniczący Wrocławskiej Gminy Żydowskiej i Karolina Szykier - Koszucka. Razem rozpoczęli działania odbudowujące pamięć o wrocławskich Żydach.

Synagoga przed remontem

Synagoga po remoncie
Od 1999 roku we Wrocławiu, w centrum Dzielnicy Wzajemnego Szacunku we Wrocławskiej Synagodze pod białym Bocianem ma corocznie miejsce festiwal, który promuje sztukę oraz tradycję i żydowską. Festiwal nosi nazwę SIMCHA. Osoby, które wybierają się na Festiwal nie muszą martwić się o noclegi, gdyż w pobliży znajduje się mnóstwo hoteli oraz hosteli. Większość z nich posiada apartamenty. Uczestnicy co roku zachwalają bazę noclegową Wrocławia. Co tylko potwierdza wybór Wrocławia na miejsce festiwalu.
W pierwszym roku działalności Festiwalu na festiwalowej scenie wystąpił Chór Synagogi pod Białym Bocianem pod dyr. Stanisława Rybarczyka oraz grupa Kroke. Nikt nie podejrzewał, że Festiwal spotka się z tak pozytywnym odbiorem i ostatecznie zakończy się wielkim sukcesem. Kolejne edycje dzięki temu mogły liczyć na hojność sponsorów i umożliwiło to rozwój przedsięwzięcia.

Przez te wszystkie lata aż do dzisiaj mnóstwo polskich i zagranicznych instytucji, jak również ośrodków kultury żydowskiej, wspierało i wspiera działania organizatorów Festiwalu. Ogromną rolę odegrało tu mocne zaangażowanie oraz życzliwość wrocławskiego oddziału Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich oraz pracowników i studentów Studium Kultury i Języków Żydowskich z Uniwersytetu Wrocławskiego. Kolejne edycje to wynik pasji oraz doświadczenia Stanisława Rybarczyka - dyrektora artystycznego festiwalu, koordynatorki Dominiki Kawalerowicz oraz dr Joanny Lisek. Corocznie w program Festiwalu wpisują się wszelkie wydarzenia nawiązujące do bogatej tradycji żydowskiej, jak również te o współczesnym charakterze. 
Festiwal Kultury Żydowskiej Simcha
Plakat Festiwalu w 2012r.
Festiwal co roku popularyzuje w formie muzyczno-naukowej wiedzę o mniejszości żydowskiej. Kładziony jest szczególny nacisk na to, by wiedza dostarczana uczestnikom imprezy maksymalnie rozszerzała horyzonty myślowe oraz łamała fałszywe stereotypy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz