środa, 31 maja 2017

Wrocławscy Żydzi w czasach wojny

Wrocław w czasie międzywojnia oraz w czasach II wojny światowej zasłynął niechlubnie z ogromnego poparcia działań Hitlera. Z racji tego, że Wrocław należał do państwa niemieckiego nie mogło być inaczej. Miasto było wówczas jednym z najlepiej funkcjonujących twierdz faszyzmu w Niemczech. Wrocławscy Żydzi prześladowani byli przez III Rzeszę od samego początku II wojny światowej. Każda sfera życiowa narodowości żydowskiej była potępiana przez hitlerowców. Wszelkie działania zmierzały do tego aby zmusić ludność żydowską do wyjazdu z Wrocławia. Wypędzono wówczas kilkanaście tysięcy osób i kazano w sposób nielegalny przekraczać granicę Niemiec.

Hitlerowcy cały czas maksymalnie ograniczali wszelkie prawa ludności żydowskiej. Zabierano majątek należący do Żydów. Gmina żydowska we Wrocławiu starała się za wszelką cenę pomóc swoim rodakom lecz nie mogła pomóc wszystkim na raz. Bestialstwu Niemców nie było końca. W nocy z 9 na 10 listopada 1938r. zdemolowano wszystkie sklepy oraz instytucje należące do Żydów. Wiele osób zabito, a większość wywieziono do obozu w Buchenwaldzie. W akcji zasłynął późniejszy pogromca powstania warszawskiego Erich Julius Eberhard von Zelewski.

Osoby, które nie zdążyły lub nie miały jak opuścić Wrocławia byli transportowani do miejscowości Kowno, gdzie następnie byli rozstrzeliwani. Zwłoki zakopywano na miejscu. Resztę Żydów wywieziono do obozów. Punktem, z którego ruszały transporty była Synagoga Pod Białym Bocianem. Pierwszy transport wyjechał z Wrocławia w listopadzie 1941r.  W kolejnych dwóch latach wysłano jeszcze kilka transportów, które trafiły między innymi do Oświęcimia, a później do krematorium. Czasy Hitleryzmu pochłonęły wiele ofiar.


1 komentarz:

  1. w trzecim zdaniu jest błąd.
    Jest - Miasto było wówczas jednym z najlepiej funkcjonujących twierdz faszyzmu w Polsce, a powinno być w NIEMCZECH.

    OdpowiedzUsuń